Flautini

O souboru

V souvislosti s rozšířením výuky hry na zobcovou flétnu vznikl v roce 1993 nápad založit Dívčí soubor zobcových fléten ZUŠ Kroměříž (obsazení souboru – sopranino, soprán, alt, tenor a bas), jehož vedoucím se stala paní učitelka Dagmar Krpcová (Machačová). Zpočátku to byl soubor netradiční, ojedinělý, a však brzy se stal velmi oblíbeným a populárním. Několikrát reprezentoval školu a město v zahraničí – Německu, Rakousku, Itálii, Slovensku.

Zájem o společné muzicírování dětí hrajících na zobcovou flétnu byl obdivuhodný, a tak se stalo, že od roku 1995 začali s Dívčím souborem zobcových fléten vystupovat i Mladí flétnisté ZUŠ pod vedením Dagmar Krpcové a Zdeňky Surýnkové.

Od roku 1999 je soubor zobcových fléten stále obměňován a rozšiřován o nové hráče.

Od roku 2015 hraje soubor, dnes nazývaný Flautini, pod vedením pana učitele Radka Mlčocha ve stálé spolupráci s paní učitelkou Dagmar Krpcovou a panem učitelem Rudolfem Gregorem. Je to krásný příklad rčení, že „žák se stal učitelem“, neboť pan učitel Mlčoch je bývalým žákem paní učitelky Krpcové a zároveň bývalým prvním hráčem souboru zobcových fléten v době, kdy sám studoval na ZUŠ Kroměříž.

Soubor Flautini hraje osvědčený repertoár složený ze známých a populárních skladeb nejrůznějších období, stylů a od různých autorů, který neustále doplňuje a obměňuje o nové skladby a aranže. V současnosti vystupuje na svých tradičních koncertech a na různých jiných mimořádných akcích pořádaných ZUŠ Kroměříž, městem Kroměříž a jinými organizacemi.

Počet členů

15

Nástrojové obsazení

sopránová zobcová flétna, altová zobcová flétna, tenorová zobcová flétna, basová zobcová flétna

Úspěchy a významné vystoupení

1995 – oblastní kolo estrádních orchestrů – 1. místo – ved. D. Krpcová
1998 – oblastní kolo estrádních orchestrů – 1. místo – (na této soutěži Velký taneční orchestr ZUŠ Kroměříž ve složení: Soubor zobcových fléten, Mladí flétnisté a Taneční orchestr ZUŠ Kroměříž, jeho vedoucí – D. Krpcová, Z. Surýnková, P. Gregor obdrželi zvláštní cenu poroty pro příkladnou práci s mládeží)
2001 – oblastní kolo estrádních souborů – 1. místo – ved. D. Krpcová
2004 – oblastní kolo estrádních souborů – 2. místo – ved. D. Krpcová
2007 – oblastní kolo estrádních souborů – 2. místo – ved. D. Krpcová
2009 – krajské kolo Uherský Ostroh – Soubor zob. fléten – 2. místo – ved. D. Krpcová
2009 – krajské kolo Uhreský Ostroh – Flautini – 3. místo – ved. D. Krpcová
2017 – ústřední kolo Litvínov – FlautiSaxiband – stříbrné pásmo – ved. D. Krpcová, R. Mlčoch, P. Gregor, R. Gregor

Vedoucí souboru

MgA. Radek Mlčoch